a

باغ مدرسه خلاق

به باغ مدرسه خلاق خوش آمدید | تلفن تماس : 02122752640  | ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

a

تست

نرم افزار مایا چیست؟

مایا نام  نرم افزاری برای طراحی سه بعدی است. این نرم‌افزار نخست توسط شرکت آلیاس. ویو فرانت عرضه شده‌است که در سال ۲۰۰۵ شرکت اتودسک (شرکت سازنده نرم‌افزارهای سه بعدی و انیمیشن‌سازی از جمله تری دی اس مکس و اتوکد ) آن را خریداری کرد و نسخه‌های جدید مایا با نام اتودسک مایا (Auto desk MAYA) به بازار عرضه شدند.

نقطه قوت مایا در ابزارهای مدل‌سازی آن است و در شرکت‌های بزرگ نیز بیشتر از این خصیصه اش استفاده می‌کنند.

نرم افزار مایا مدتهاست در تولید فیلم های سینمایی، صنعت بازی سازی، انیمیشن، جلوه های ویژه، شبیه سازی گرافیکی، تیزر سه بعدی ، طراحی معماری و… کاربرد دارد.

ساخت فیلم های معروف سینما با نرم افزار مایا

از جمله فیلم ها، انیمیشن ها و بازی های کامپیوتری که در فرآیند تولید آن ها نرم افزار مایا به کار رفته می توان از سه گانه ارباب حلقه ها، دزدان دریایی کارائیب، هابیت، آواتار، تبدیل شوندگان، وال ای، در جستجوی نمو، بالا، یخ زده، رنگو، ویچر، هالو ۴ و بسیاری از پروژه های دیگر نام برد.

مایا یک نرم‌افزار جامع است که به بخش‌های مختلفی تقسیم شده که هر بخش ویرایش و ایجاد یکی از مراحل ساخت انیمیشن رابر عهده دارد و نیاز کاربر را به نرم‌افزارهای جانبی به حد اقل می‌رساند.

ویژگی های کاربردی نرم افزار مایا

*مدل سازی

کلیه موضوع ها از قبیل ابزار و وسایل، کاراکترها و شخصیت ها، ساخت محیط، بناهای معماری و… با برخورداری از ابزار های متنوع و قدرتمند نرم افزار مایا می باشد.

*ریگینگ و یا اسکلت گذاری

جهت آماده سازی مدل ها و کاراکتر ها برای متحرک سازی با استفاده از نرم افزار مایا می باشد.

*متحرک سازی

کاراکتر ها، دوربین ها، خصوصیت ها و انواع موضوع ها با جزئی ترین حرکات و تغییرات در آنها با برخورداری از ابزار ها و منو های بسیار قوی و پیشرفته با نرم افزار مایا امکان پذیر است.

*شبیه سازی حرکات داینامیکی

خلق جلوه های ویژه تصویری همچون حرکات سیالات، دود، مایعات، انفجار، طوفان، تصادف، گردباد و…، از دیگر توانایی های نرم افزار مایا  می باشد.

*اعمال بافت و تکسچرینگ

با تکنیک های مختلف همچنین برخورداری از کتابخانه ای کامل و قوی از متریال ها برای ایجاد مواد و بافت ها از قابلیت های دیگر نرم افزار مایا است.

*Lighting

این بخش  نرم افزار مایا امکانات زیادی برای نورپردازی و اعمال افکت های مربوط به آن در اختیار شما قرار می دهد.

در نهایت بخش رندرینگ نرم افزار مایا با توجه به نوع موتور رندر و بسته به نیاز، امکاناتی را برای ارائه نهایی کار به شما می دهد. از  موتور های رندری مثل آرنولد و یا منتال ری  برای ارائه خروجی در مایا استفاده  می شود.

نرم افزار مایا را می توان بر روی کلیۀ سیستم عامل های  Microsoft Windows، Linux  وMac OS X  نصب کرد.

نرم افزار مایا یکی از بهترین نرم افزار های گرافیک سه بعدی auto desk در زمینه راحتی کار کاربر در محیط آن (User Friendly) می باشد

همچنین انعطاف پذیری و قابلیت های شخصی سازی  محیط کاربری نرم افزار مایا یکی دیگر از ویژگی های آن می باشد، بطوریکه مایا به کاربران اجازه می دهد به سادگی محیط کاربری آنرا به دلخواه خود تغییر دهند.

یکی دیگر از قابلیت های منحصر به فرد نرم افزارمایا  امکان توسعه این نرم افزار برای کاربران آن می باشد، بطوریکه کاربران مایا می توانند از طریق زبان برنامه نویسی C ، MEL و python آن را توسعه داده و ابزار ها و امکاناتی که پیش تر در نرم افزار مایا وجود نداشته و یا مورد نیاز کاربران می باشد را به آن اضافه کنند.

امکان نصب اکثر plug in  های موجود در دنیای سه بعدی (مانند fume fx ، dmm و…) بر روی  نرم افزار مایا و استفاده آسان از این plug in ها در محیط مایا را نیز می توان از دیگر قابلیت های این نرم افزار دانست.

بازار کار نرم افزار مایا در صنعت انیمیشن

در آخر باید بگویم که اگر قصد دارید مدلساز، ریگر، انیماتور، سوپر وایزر بخش جلوه های ویژه، آرشیتکچر، بازی ساز، کارگردان(به سبب تنظیمات عالی فتوگرافی و ساخت فیلم) و یا هر تخصصی که به دنیای گرافیک کامپیوتری مربوط می شود را شروع کنید، فراموش نکنید که مایا جزئی جدا نشدنی از صنعت گرافیک کامپیوتری می باشد.

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

بازنشانی کلمه عبور